Właściwości Wody

Woda (wzór chemiczny H2O) to nieorganiczna, przezroczysta, bezsmakowa, bezwonna i prawie bezbarwna substancja chemiczna, która jest głównym składnikiem hydrosfery Ziemi i płynów wszystkich znanych organizmów żywych.

Jakie rodzaje wody można pić?

10 rodzajów wody zdatnych do picia:

 • Woda z kranu
 • Woda mineralna
 • Woda źródlana
 • Woda lecznicza 
 • Woda gazowana
 • Woda destylowana
 • Woda oczyszczona
 • Woda smakowa
 • Woda alkaliczna
 • Woda ze studni
właściwości wody
ile kalorii ma woda

Ile kalorii ma woda?

Woda jest doskonałym źródłem nawodnienia i może zawierać liczne minerały, w tym wapń, fluor, żelazo, potas lub sód. Jedna filiżanka (około 200 ml) wody dostarcza:

 • 0 kalorii
 • 0g białka
 • 0g węglowodanów
 • 0g tłuszczu.

Czy woda ma smak?

Czysta woda nie ma smaku. Natomiast picie wody może wywoływać smak. Dzieje się tak  ponieważ język przyzwyczaja się do smaku substancji chemicznych w ślinie. Gdy spłuczesz kubki smakowe wodą, możesz poczuć odwrotny smak – ślina jest słona, więc smak wody może być lekko słodki lub gorzki .

smak wody
h2o sklad wody

Z czego składa się woda?

Woda to tlenek wodoru. Wzór chemiczny wody H2O, oznacza, że każda z jego cząsteczek zawiera jeden atom tlenu i dwa atomy wodoru. Woda w zwykłych warunkach pozostaje cieczą, co stanowi podstawową anomalię właściwości dwuskładnikowych połączeń wodoru z innymi pierwiastkami należącymi do tej samej grupy układu okresowego, według którego woda będąca w stanie płynnym powinna występować w zakresie temperatur od – 80°C do + 95°C.

Ile wody jest w ciele człowieka?

ile wody w czlowieku

Około 60% ciała dorosłego człowieka to woda. Według dr. Jeffreya Utza z Neuroscience, Pediatrics, Allegheny University, różni ludzie mają różny procent zawartości wody w organizmie. Najwięcej mają dzieci, które rodzą się w około 78%. W wieku jednego roku ilość ta spada do około 65%. U dorosłych mężczyzn około 60% ich ciał to woda. Jednak tkanka tłuszczowa nie zawiera tyle wody, co tkanka beztłuszczowa. U dorosłych kobiet tłuszcz stanowi więcej ciała niż mężczyźni, więc około 55% ich ciała składa się z wody. Według czasopisma Journal of Biological Chemistry, mózg i serce składają się w 73% z wody, a płuca w około 83% z wody. Skóra zawiera 64% wody, mięśnie i nerki 79%, a kości 31%.

ile wody na swiecie

Ile jest wody na świecie?

Na świecie jest około 1,386 mld km3 wody. Woda pokrywa około 71% powierzchni Ziemi, głównie w morzach i oceanach i jest niezbędna dla wszystkich znanych form życia. 

Około 97% światowych zasobów wodnych to wody słone występujące w morzach i oceanach. W oceanach znajduje się 1,338 mld km3 wody.

Zaledwie 3% wód na Ziemi stanowią wody słodkie, z tego ok. 2/3 zgromadzone jest w lodowcach, a pozostała część to wody gruntowe, głębinowe oraz rzeki i jeziora.

Do dyspozycji ludzi pozostaje jedynie 0,5% zasobów ziemskich. Opady na świecie wynoszą przeciętnie 710 mm w ciągu roku, z czego 470 mm wraca do atmosfery w wyniku parowania a 240 mm stanowi odpływ powierzchniowy, gruntowy i wgłębny. 

Objętość wody z lodowca Grenlandii i Antarktydzie oceniana jest na 2,5 mln km3 i stanowi strategiczne zasoby rezerwy wody. 90% lodu na świecie znajduje się na Antarktydzie, a 10% na Grenlandii. Średnia grubość lądolodu grenlandzkiego wynosi 2135 m, w najgrubszym miejscu lód ma ponad 3 km.

W jakiej formie występuje woda?

Woda występuje w szeregu naturalnych stanów wody: w stanie ciekłym (krople deszczu), gazowym (para wodna), lub stanie stałym (lód).  spadają na powierzchnię Ziemi w postaci opadu.

Ile trwa cykl hydrologiczny?

Średni czas zatrzymania wody w atmosferze wynosi 9 dni, w glebie 1-2 miesiące (w postaci wilgoci), w rzekach 2-6 miesięcy, w jeziorach 50-100 lat, w lodowcach 20-100 lat (na Antarktydzie do 20 tys. lat), w oceanach 3,2 tys. lat, w zbiornikach podziemnych 10-100 tys. lat. 

Co to jest cykl hydrologiczny?

Pod wpływem energii słonecznej i grawitacyjnej woda zna znajduje się w ciągłym zamkniętym obiegu zwanym cyklem hydrologicznym, w którym woda w sposób ciągły cyrkuluje przez cykl zmiany stanów skupienia. Głównym elementem napędowym cyklu hydrologicznego jest energia słoneczna. Powoduje ona podgrzewanie wody w oceanach i morzach, a w konsekwencji jej parowanie. Para wodna na skutek wznoszących prądów powietrza, wywołanych różnicą temperatur w przekroju pionowym atmosfery, jest przenoszona znad oceanów w górne warstwy atmosfery, gdzie ulega schłodzeniu i kondensacji. Poziome prądy powietrza występujące w atmosferze wywołane takimi czynnikami jak różnica ciśnień, czy ruch obrotowy Ziemi, powodują ruchy chmur nad lądami i oceanami. W trakcie tego procesu cząsteczki wody w chmurach zderzają się i łączą się ze sobą, powiększając swoją masę. Po przekroczeniu masy krytycznej spadają na powierzchnię Ziemi w postaci opadu.

parowanie wody

Na czym polega parowanie wody?

Parowanie to najważniejszy proces cyklu hydrologicznego, w którym woda zmienia swoją postać z ciekłej na gazową. Oceany w około 90% zasilają proces parowania, przez co dostarczają około 90% wilgoci do atmosfery, podczas gdy pozostałe 10% dostaje się poprzez transpirację roślin. W procesie parowania energia cieplna powoduje, że rozrywane są wiązania utrzymujące razem poszczególne molekuły wody. Molekuły parującej wody spędzają około 10 dni w powietrzu, zanim wrócą z powrotem na ląd czy do oceanu.

Co oznacza woda infiltrująca?

Woda infiltrująca to woda, która dociera do powierzchni lądu w postaci deszczu czy śniegu i wnika w głąb gruntu. Infiltrująca woda opadowa tworzy w gruncie strefę nienasyconą (aeracji) i strefę nasyconą (saturacji). Woda ze strefy nienasyconej zasila system korzeni roślin, a część przemieszcza się do rzek. Strefa nasycona znajduje się poniżej i tworzy wody podziemne lub warstwy wodonośne.

dlaczego pic wode

Jaka jest funkcja wody w ciele człowieka?

Lista funkcji wody w organizmie:
 • Reguluje temperaturę ciała
 • Nawilża tkanki oczu, nosa i ust
 • Chroni narządy i tkanki ciała
 • Przenosi składniki odżywcze i tlen do komórek
 • Smaruje stawy
 • Zmniejsza obciążenie nerek i wątroby poprzez wypłukiwanie produktów przemiany materii
 • Pomaga rozpuszczać minerały i składniki odżywcze, aby były łatwo przyswajalne dla organizmu

Jaka jest funkcja wody w gospodarce?

Rolnictwo

produkcja żywności w rolnictwie – około 70% słodkiej wody trafia do rolnictwa

połowy ryb w słonych i słodkich wodach – są głównym źródłem pożywienia w wielu częściach świata

Transport

transport morski – znaczna część handlu towarami na duże odległości (ropa, gaz ziemny, produkty przemysłowe) jest transportowana morskimi szlakami transportowymi

Przemysł

produkcja przemysłowa – duże ilości wody, lodu i pary są wykorzystywane do chłodzenia i ogrzewania w przemyśle i domach

 

Chemia

przemysł chemiczny – woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem szerokiej gamy substancji, zarówno mineralnych, jak i organicznych; jako taki jest szeroko stosowany w procesach przemysłowych oraz w gotowaniu i praniu

Turystyka

turystyka – woda, lód i śnieg mają kluczowe znaczenie dla wielu sportów i innych form rozrywki, takich jak pływanie, pływanie łodzią rekreacyjną, wyścigi łodzi, surfing, wędkarstwo sportowe, nurkowanie, łyżwiarstwo i narciarstwo