Woda mineralna a źródlana

Woda mineralna a źródlana – przy wyborze liczy się skład i wpływ na zdrowie. Woda mineralna jest korzystna dla zdrowia, ma dużo magnezu i wapnia. Źródlana, podobnie jak woda z kranu, jest neutralna dla zdrowia (nie szkodzi zdrowiu).  

 

woda mineralna a źródlana

Woda mineralna a źródlana: różnice

Zarówno naturalna woda mineralna jaki i woda źródlana są wydobywane z tzw. krystalicznie czystych źródeł, które znajdują się w głębi ziemi. Zgodnie z dyrektywą 2009/54/EC wody podziemne dzieli się na naturalne wody mineralne (po angielsku natural mineral water) oraz wody źródlane (po angielsku spring water). Oba rodzaje wody są powszechnie dostępne w butelkach.

 

Skład naturalnych wód mineralnych a wód źródlanych

O właściwościach naturalnych wód mineralnych decyduje źródło z którego pochodzi woda. Woda mineralna jest korzystna dla zdrowia bo jej skład zawiera dużo więcej składników mineralnych (500 do 4000 mg/l) niż woda źródlana (200 do 450 mg/l), której skład jest obojętny dla zdrowia. Woda źródlana mniej minerałów niż woda mineralna, dzięki czemu ma łagodniejszy smak i dzięki czemu nadaje się do gotowania, lub przygotowywania kawy lub herbaty. 

Warto wiedzieć

Woda źródlana jest lepsza do gotowania ale do picia to naturalna woda mineralna jest lepsza. Naturalna woda mineralna jest korzystna dla zdrowia z uwagi na dużą ilość składników mineralnych, których woda źródlana ma dużo mniej.

 

Woda mineralna różni się od źródlanej przede wszystkim składem. Przepisy w Polsce są bardzo rygorystyczne odnośnie odnośnie składu wody mineralnej. Wobec wody źródlanej nie ma większych wymagań odnośnie składu niż wobec wody z kranu. 

Na rynku jest tylko około 30 rodzajów wody mineralnej korzystnej dla zdrowia! Duże koncerny świadomie umieszczają etykiety pomimo, że skład na nich pokazuje niską zawartość korzystnych minerałów. To zabieg marketingowy bazujący na zaufaniu do marki i niskiej świadomości konsumentów.

 

jakosc wody w butelce

Ile pić wody mineralnej a ile źródlanej?

Zdrowy, dorosły człowiek może pić dowolnie dużo wody mineralnej i źródlanej. Zaleca się picie co najmniej 1 litra wody mineralnej dziennie. Dobra woda mineralna powinna być bogata w  sód, potas, lit, stront oraz chlorki, jod, siarczany i wodorowęglany. Idealna ilość wody mineralnej to półtora litra wody na dzień, uwzględniając, że dostarczamy jeszcze naszemu organizmowi wodę w innej postaci.

 

Woda mineralna a źródlana: jak wybierać?

Wybierając wodę do picia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość wapnia, magnezu i wodorowęglanów. W drugiej kolejności należy sprawdzić zawartość pozostałych biopierwiastków występujących w wodach: chlorków, sodu, fluoru, jodu, żelaza czy siarczanów. 

 

skladniki w wodzie butelce
Jakie są zalety wody źródlanej

Woda źródlana

Woda źródlana to woda podziemna, podobnie jak mineralna pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Skład naturalnej wody źródlanej ma neutralne oddziaływanie na zdrowie.

Naturalna woda mineralna

Naturalna woda mineralna to woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Skład naturalnej wody mineralnej ma korzystne oddziaływanie na zdrowie.

 

Jakie są rodzaje wody mineralnej?

Naturalna woda mineralna może być to woda wysokozmineralizowana, średniozmineralizowana, lub woda niskozmineralizowana o niewielkiej zawartości składników mineralnych. W praktyce może się zatem zdarzyć, że „woda źródlana” może mieć więcej składników mineralnych niż niskozmineralizowana „naturalną wodę mineralną”. 

naturalna woda mineralna
sklad wody w butelce

Gazowana czy niegazowana?

Woda gazowana jest bezpieczniejsza pod względem bakteriologicznym. Obecność dwutlenku węgla, nie pozwala na rozwój bakterii w butelce. Po wody gazowane nie powinny jednak sięgać osoby ze stanami zapalnymi jelit, chorobą wrzodową żołądka czy te, które cierpią na nadwrażliwość jelit, w tym szczególnie jelita grubego.

 

 

Duża czy mała butelka?

Po otwarciu wody butelkowanej  powinno się ją wypić maksymalnie w ciągu trzech dni i pod warunkiem, że jest przechowywana w lodówce. Ponieważ każde otwarcie butelki może powodować namnażanie się bakterii nie powinno się używać plastikowych butelek wielokrotnie. Niezalecane jest przelewanie wody z większej butelki do mniejszej z uwagi na to, ze woda wchodzi w reakcję z plastikiem, który zmienia jej skład. 

 

sklad wody zrodlanej a mineralnej
Czy woda źródlana jest najlepsza

Która woda jest lepsza?

Zarówno woda mineralna, jak i źródlana ma inną wartość i przeznaczona jest dla różnych osób. Wybierając „naturalną wodę mineralną”, należy zwrócić uwagę, czy jest to woda nisko-, średnio- czy wysokozmineralizowana.

Największą ilość składników mineralnych mają wody wysokozmineralizowane, głównie wapnia i magnezu, a dzięki temu skutecznie oddziałują fizjologicznie odżywczo na organizm i stanowią ważny element diety.

Rodzice dzieci do drugiego roku życia nie powinni podawać swoim pociechom wód wysokozmineralizowanych. Nie powinny też po nie sięgać osoby starsze. Za to są one najlepsze dla osób aktywnych, intensywnie pracujących umysłowo czy fizycznie.

 

Woda mineralna a źródlana - co warto wiedzieć o ich składzie i właściwościach zdrowotnych?

Woda mineralna to naturalna woda podziemna, która posiada w swoim składzie co najmniej 250 mg/l składników mineralnych. Jej skład jest określony przez źródło, z którego pochodzi, i nie może zostać zmieniony przez procesy technologiczne. Woda mineralna jest bezpieczna dla zdrowia i może być wykorzystywana jako źródło składników mineralnych. Woda źródlana to również naturalna woda podziemna, ale jej skład zawiera mniej niż 250 mg/l składników mineralnych. Woda źródlana jest bezpieczna dla zdrowia, ale nie dostarcza takich ilości składników mineralnych, jak woda mineralna. Obie wody są powszechnie dostępne na rynku i mogą być wykorzystywane do picia i gotowania.