Woda lecznicza

Woda lecznicza ma właściwości, które są efektem długotrwałego przebywania w skałach podziemnych. Skład chemiczny wód leczniczych charakteryzuje się dużym nasyceniem dwutlenku węgla oraz składnikami pochodzącymi z wymiany jonowej między wodą a skałami. Konsekwencją składu chemicznego wody leczniczej jest charakterystyczny smak i zapach wody.

 

woda lecznicza jaka jest

Woda lecznicza właściwości

Wody lecznicze mają w składzie dużo więcej minerałów niż „zwykłe” wody butelkowane. Są to ilości od 2000 do nawet 20000 mg/l. Wśród wód leczniczych często stosuje się wody wzbogacone CO2, z uwagi na to, że powoduje on rozszerzanie naczyń, przyspieszając perystaltykę i opróżnianie żołądka. Przykładowo woda Zuber (szczawa) – to woda lecznicza o bardzo dużej mineralizacji 21000 – 29000 mg/dm3, zalecana w leczeniu nadkwasoty, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wątroby, dróg żółciowych i cukrzycy, ponadto odtruwa organizm w przypadku nadużycia alkoholu.

 

Warto wiedzieć

Szczawa to woda lecznicza o zawartości co najmniej 1000 mg/dm3 naturalnego dwutlenku węgla. Skład szczawy powstaje w wodach podziemnych w wyniku nasycenia dwutlenkiem węgla w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia.

 

Woda mineralna może być wodą leczniczą, ale nie każda woda mineralna jest wodą leczniczą. Woda lecznicza, to taka naturalna woda mineralna, która zawiera co najmniej 1000 g/l składników mineralnych, ma stały skład chemiczny, i naturalną czystość, a jest lecznicze właściwości zostały potwierdzone badaniami medycznymi.

 

na co dziala woda lecznicza

Na co działa woda lecznicza?

Właściwości lecznicze są głównie związane głównie ze składem wody. Wody lecznicze są stosowane w kuracjach przewodu pokarmowego, uzupełnianiu elektrolitów czy gospodarki wodnej. Systematyczne picie mineralnej wody leczniczej korzystnie wpływa na układ trawienny, np. nadkwasotę, ale także np. na układ krwionośny.

 

Jak długo pić wodę leczniczą?

Kuracje przy użyciu wody leczniczej zaleca lekarz w oparciu o rodzaj rozpoznanego schorzenia. Lekarz wskazuje rodzaj wody, ilość dawki, temperaturę wody oraz czas trwania kuracji. Czas trwania kuracji to zwykle 3 tygodnie.

jak dlugo pic wode lecznicza
woda lecznicza a mineralna

Jak wybrać wodę leczniczą?

Wyboru wody leczniczej nie należy dokonywać w oparciu o opinie czy np. smak wody. Źle zastosowana kuracja może niekorzystnie wpłynąć na organizm. Przykładowo, osoby z problemami nerek nie powinny pić wody szczawianowej, osoby z problemami przewodu pokarmowego nie powinny sięgać po wody siarczanowe. Osoby na diecie niskosodowej nie powinny spożywać wód chlorkowo-sodowych. Osoby chorujące na tarczycę nie powinny na własną rękę wybierać wody z dużą zawartością jodu. Zbyt duża ilość magnezu też może być niekorzystna dla nerek czy żołądka.

 

Jakie są rodzaje wód leczniczych?

Mineralne wody lecznicze występują w kilku rodzajach:
• Chlorkowo-sodowe, tzw. solanki – których skład powstaje w wyniku ługowania naturalnej soli kamiennej lub morskiej
• Szczawy – których skład powstaje w wodach podziemnych w wyniku nasycenia dwutlenkiem węgla w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia
• Wody siarkowo-siarkowodorowe, których skład powstaje w głębi ziemi przez nasycenie siarkowodorem pochodzącego z redukcji siarczanów w warunkach beztlenowych
• Wody radoczynne, których skład powstaje w wyniku nasycenia wód poziemnych radonem pochodzącym ze skał
• Wody termalne, które powstają w wyniku kontaktu ze skałami wulkanicznymi lub wodami wysokozmineralizowanymi z głębi ziemi

rodzaje wod leczniczych
woda lecznicza zuber szczawa

Przykłady wód leczniczych

Przykładowe wody lecznicze to wody butelkowe pochodzące z Krynicy:
• Słotwinka (szczawa) – ma mineralizację ponad 3700 mg/l i bardzo dużo zawartości magnezu – ponad 240 mg/dm3, dlatego jest zalecana alergikom, w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, miażdżycy, zaburzeniach gruczołów dokrewnych dróg moczowych, stanach przewlekłego stresu i napięcia wywołanego niedoborem magnezu
• Jan (szczawa) – to woda lecznicza o niskiej mineralizacji- ok. 600 mg/dm3 oraz dużej zawartości naturalnego CO2. Z tego względu jest zalecana przy problemach dróg moczowych, miażdżycy oraz cukrzycy (obniża poziom cholesterolu we krwi)
• Zuber (szczawa) – to woda lecznicza o bardzo dużej mineralizacji 21000 – 29000 mg/dm3, zalecana w leczeniu nadkwasoty, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wątroby, dróg żółciowych i cukrzycy, ponadto odtruwa organizm w przypadku nadużycia alkoholu.

 

Woda alkaiczna a woda lecznicza - co je różni?

Woda alkaiczna, czyli woda o podwyższonym pH, jest coraz częściej reklamowana jako skuteczny środek profilaktyczny na różnego rodzaju dolegliwości. Niektórzy twierdzą, że picie wody alkaicznej może pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Choć brakuje solidnych dowodów naukowych potwierdzających tę tezę, istnieją pewne badania sugerujące, że woda alkaiczna może mieć pozytywny wpływ na organizm. Na przykład, niektóre badania wskazują, że woda alkaiczna może zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby układu pokarmowego i pomagać w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Warto jednak pamiętać, że woda alkaiczna nie jest wodą leczniczą i nie powinna być traktowana jako substytut zrównoważonej diety i aktywności fizycznej. W celu uzyskania większej ilości informacji na temat wody alkaicznej, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.