Woda w butelkach

Czy woda w butelkach jest zdrowa i bezpieczna? Ile czasu może stać w butelce? Czy warto wybierać szklane butelki zamiast tych wykonanych z tworzyw sztucznych?

 

Czy woda w butelkach jest zdrowa?

Woda w butelkach najczęściej pochodzi z ujęć naturalnych i w większości przypadków jest odpowiednio przefiltrowana oraz poddana procesom dezynfekcyjnym, dzięki czemu jest bezpieczna do picia. 

Przepisy w Polsce zabraniają producentom wody w butelkach określenia „zdrowa woda”. Korzystny wpływ na zdrowie zależy bowiem od indywidualnych potrzeb oraz składu wody. Ogólnie, picie wody i prawidłowe nawodnienie jest korzystne dla zdrowia

Ile czasu może stać woda w butelce?

Woda butelkowana ma zwykle dłuższy termin ważności, który wynosi od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od producenta i rodzaju butelki. Istnieje jednak pewien czas, po którym woda w butelce może stracić swoje walory smakowe i zapachowe. Zwykle jest to około 6-12 miesięcy od daty produkcji. Po otwarciu butelki woda powinna być spożyta w ciągu kilku dni, a najlepiej od razu, aby uniknąć utraty jakości.

 

woda w butelkach

Warto wiedzieć

  • Wybieraj wody pochodzenia podziemnego, które zawierają kilkadziesiąt pierwiastków chemicznych, w tym te pełniące funkcje katalityczne w procesach ustrojowych, oraz makroskładniki niezbędne dla podstawowych funkcji życiowych, takich jak wapń, magnez czy sód. Informacje typu zawiera wapń” i/lub „zawiera magnez”, „z niską zawartością sodu” są widoczne na etykiecie butelki
  • Wody zawierające od ok. 200 mg/l do ok. 600 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych w zrównoważonych stężeniach są odpowiednie do picia w celu racjonalnego uwodnienia organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. Przykładowo naturalne wody mineralne średniozmineralizowane zawierają 500-1500 mg/l,  wysokozmineralizowane powyżej 1500 do 4000mg/l
  • Wody z niską zawartością sodu i chlorków (< 20 mg/l) są odpowiednie dla osób stosujących dietę niskosodową oraz dla małych dzieci i niemowląt.

 

Woda gazowana w butelkach jest dostępna w trzech wariantach:

  • niskonasycona CO, do 1500 mg CO/l
  • średnionasycona CO, 1500-4000 mg CO/l
  • wysokonasycona CO₂, powyżej 4000 mg CO/l 

 

czy woda w butelce jest zdrowa

Czy woda w szkle jest zdrowsza?

Woda w szkle jest zdrowsza od wody w butelkach wykonanych z tworzyw sztucznych. Szklane butelki nie zawierają bowiem substancji chemicznych, takich jak bisfenol A (BPA), które mogą migrować z butelek do wody i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Woda butelkowana w szkle nie naraża nas również na ryzyko wydzielania się ftalanów, które są obecne w butelkach z tworzyw sztucznych.

 

Jaką wodę w butelkach pijemy najchętniej?

Woda w butelkach to jeden z podstawowych produktów w polskich gospodarstwach domowych – 97% Polaków przynajmniej raz kupiło wodę w butelce. W 2021 roku Polacy kupili 55% wody niegazowanej i 45% gazowanej. Trzy najczęściej wybierane w butelkach to Cisowianka niegazowana 1500 ml, Żywiec Zdrój niegazowany 1500 ml oraz Muszynianka naturalnie gazowana 1500 ml.

 

Jakie są rodzaje wody pitnej w butelkach?

Woda pitna w butelkach może być podzielona na kilka rodzajów, w zależności od jej źródła, pochodzenia i sposobu przetwarzania.

  1. Woda źródlana – pochodzi z naturalnego źródła i jest zbierana bezpośrednio z ujęcia. Charakteryzuje się niską zawartością składników mineralnych i stałym składem chemicznym.

  2. Woda mineralna – pochodzi z naturalnego źródła i zawiera określony skład chemiczny oraz stałe proporcje składników mineralnych.

  3. Woda stołowa – to woda, która pochodzi z różnych źródeł, jest poddana procesowi oczyszczania oraz dodatkowo może być wzbogacana o składniki mineralne.

  4. Woda lecznicza – to woda mineralna lub źródlana, która posiada specyficzne właściwości zdrowotne i jest przeznaczona do leczenia lub profilaktyki konkretnych chorób.

  5. Woda gazowana – to woda, która zawiera dwutlenek węgla, co powoduje, że jest gazowana i posiada specyficzne właściwości smakowe i zapachowe.

  6. Woda alkaliczna – to woda, która posiada wyższe pH niż neutralne 7,0, co oznacza, że ​​jest mniej kwaśna i bardziej zasadowa.

Wybór rodzaju wody pitnej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Woda pitna powinna być przede wszystkim bezpieczna do picia i zachować swoje walory smakowe i zapachowe, a także mieć odpowiedni skład mineralny, aby wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie.

 

Czy woda alkaiczna to woda lecznicza?

Woda alkaliczna to nie jest woda lecznicza w sensie prawnym i medycznym. Woda alkaliczna to woda, która posiada wyższe pH niż neutralne 7,0, co oznacza, że ​​jest mniej kwaśna i bardziej zasadowa. Woda alkaliczna jest reklamowana jako woda, która pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, poprawia trawienie i zapobiega chorobom. Jednocześnie nie ma naukowych dowodów na to, że picie wody alkalicznej ma rzeczywiste korzyści dla zdrowia, a w przypadku nadmiernej konsumpcji wody alkalicznej mogą wystąpić niepożądane skutki zdrowotne. Woda alkaliczna to woda, która ma specyficzne właściwości, ale nie jest uznawana za wodę leczniczą.

Czy Zuber podobnie jak woda alkaiczna nie ma odczynu zasadowego?

Nie, woda lecznicza Zuber nie jest wodą alkaliczną i nie ma odczynu zasadowego. Woda lecznicza Zuber ma zrównoważony skład mineralny i odczyn zbliżony do neutralnego, co oznacza, że nie jest ani kwaśna ani zasadowa. Woda alkaliczna natomiast, jak sama nazwa wskazuje, ma odczyn zasadowy i posiada wyższe pH niż neutralne 7,0. Oba typy wody mają specyficzne właściwości i skład mineralny, jednak różnią się odczynem i wpływem na organizm człowieka.

 

Czy woda mineralna w butelce to lepsza opcja od źródlanej?

 Wybór między wodą mineralną a wodą źródlaną zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Woda mineralna może być korzystna dla osób, które potrzebują uzupełnić niedobory składników mineralnych w organizmie, a woda źródlana dla tych, którzy preferują picie naturalnej wody. Ważne jest jednak, aby wybierać wodę z uznanych źródeł i dbać o jej odpowiednie przechowywanie, aby zachować jej walory smakowe i zapachowe oraz zapewnić bezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

 

Co oznacza woda niegazowana w butelkach?

Zarówno na butelce naturalnej wody mineralnej jak i wody źródlanej jest informacja dotycząca stopnia nasycenia dwutlenkiem węgla (CO₂). Woda niegazowana w butelkach to woda nienasycona CO₂.

 

Co to jest odgazowana woda w butelkach?

Woda w butelkach całkowicie odgazowana lub woda częściowo odgazowana to woda nasycona naturalnym dwutlenkiem węgla, która została całkowicie lub częściowo pozbawiona tego gazu metodami fizycznymi.

 

sklad wody w butelce

Czy woda w butelkach to dobry sposób aby nawodnić organizm?

Woda w butelkach to jedna z wielu opcji, które pozwalają nam na nawodnienie organizmu. Picie wody z butelek może być dobrym sposobem na uzupełnienie płynów w organizmie, zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do wody z kranu. Jednocześnie warto pamiętać, że woda z kranu również jest zdrowa i bezpieczna do picia, a ponadto jest tańsza i bardziej ekologiczna. Dlatego najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest picie wody, bez względu na jej źródło. Warto dbać o to, aby pić odpowiednią ilość wody każdego dnia, co pozwoli nam utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu i dbać o jego zdrowie.

 

ile pić wody

Ile wody dziennie pije człowiek?

Dziennie człowiek spożywa od 1.7 do 2.6 litra wody, w tym od 1.2 do 1.5 litra w postaci płynów a resztę w postaci pokarmów, takich jak warzywa czy owoce. Jednocześnie, w trakcie oddychania i pocenia oraz  załatwiania się człowiek traci od 2 do 2.4 litra na dobę. 

 

Jaka jest najlepsza woda w butelce na trening?

Najlepszy rodzaj wody na trening to woda wysoko zmineralizowana, czyli zawierająca powyżej 1500mg składników mineralnych na litr.

 

jaka woda na trening

Ile pić wody w na treningu?

Przy intensywnym treningu dzienne zapotrzebowanie na wodę wzrasta dwukrotnie z 2 do 4 litrów na dobę.  Szczególnie w podwyższonej temperaturze powietrza tracimy znacznie więcej wody zarówno drogą oddechową jak też przez pocenie. Jednocześnie z potem wydalane są z organizmu elektrolity, w tym chlorki i sód co dodatkowo zaburza funkcje życiowe. Aby pożądane dla zdrowia składniki odżywcze, wprowadzane z wodą, działały znacząco na organizm, należy pić wodę systematycznie. 

 

Czy pól litra wody w butelce wystarczy na trening?

Wypicie pól litra wody butelkowej podczas intensywnego treningu nie jest wystarczające. Zaspokojenie odczucia pragnienia następuje przez picie systematyczne, po wypiciu co najmniej 2 litrów wody małymi porcjami w ciągu następnej doby. Chwilowe zaspokojenie pragnienia nie świadczy o wystarczającym uzupełnieniu wody.

 

Jak uniknąć odwodnienia?

Odwodnienie powoduje rozdrażnienie, bezsenność, utratę apetytu, osłabienie fizyczne a nawet czasem zaczerwienienie skóry. Aby uniknąć odwodnienia należy systematycznie pić wodę w ciągu całego dnia (w małych porcjach jednorazowych)  w ilości: dorośli 2-4 % masy ciała, dzieci 10-15 % masy ciała. Jest to ważne z uwagi na to że organizm nie potrafi „magazynować zapasu” wody. 

 

Czy skład wody zależy od rodzaju butelki?

Skład wody butelkowanej zależy przede wszystkim od źródła, z którego pochodzi, a nie od rodzaju butelki. Butelki szklane i PET nie wpływają na skład wody ani jej wartość odżywczą. Jednocześnie warto jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są butelki, ponieważ woda może być narażona na kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak bisfenol A (BPA) czy ftalany, które mogą migrować z butelek do wody. Dlatego woda butelkowana w butelkach PET może zawierać śladowe ilości tych substancji, co nie ma wpływu na skład wody, ale może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia w dłuższej perspektywie. Woda butelkowana w butelkach szklanych lub szklanych z zamknięciem z tworzywa sztucznego nie naraża nas na to ryzyko.

 

Jakie informacje zawiera etykieta wody w butelkach?

Informacje na etykiecie naturalnej wody mineralnej w butelkach PET:

  • nazwa handlowa
  • informacje dotyczące zawartości charakterystycznych składników wody w litrze
  • ogólna zawartość rozpuszczonych składników mineralnych
  • nazwa otworu lub otworów tworzących ujęcie oraz ich położenia
  • nazwa producenta wody butelkowanej oraz miejsce produkcji, informacje o zastosowanych procesach technologicznych
  • w przypadku wód zawierających ponad 1,5 mg fluorków w litrze, informację na etykiecie: „Zawiera ponad 1,5 mg/l fluorków. Nie powinna być regularnie spożywana przez niemowlęta i dzieci poniżej 7 roku życia” 
rodzaje wody w butelkach

Woda w butelkach: co oznaczają informacje o składzie wody?

Dodatkowe oznaczenia na temat składu naturalnej wody mineralnej w butelkach:  

  • „Zawiera wodorowęglany” – gdy zawartość wodorowęglanów jest wyższa od 600 mg/l
  • „Zawiera siarczany” – gdy zawartość siarczanów jest wyższa od 200 mg/l
  • „Zawiera chlorki” – gdy zawartość chlorków jest wyższa od 200 mg/l
  • „Zawiera wapń” – gdy zawartość wapnia jest wyższa od 150 mg/l
  • „Kwasowęglowa” – gdy zawartość naturalnego dwutlenku węgla w wodzie przy ujęciu jest wyższa od 250 mg/l
  • „Zawiera fluorki” – gdy zawartość fluorków jest wyższa od 1 mg/l
  • „Zawiera magnez” – gdy zawartość magnezu jest wyższa od 50 mg/l
  • „Zawiera żelazo” – gdy zawartość żelaza dwuwartościowego jest wyższa od 1 mg/l
  • „Zawiera sód” – gdy zawartość sodu jest wyższa od 200 mg/l
  • „Odpowiednia dla przygotowania żywności dla niemowląt” – pod warunkiem, że w wodzie zawartość sodu lub chlorków nie jest wyższa od 20 mg/l, fluorków, azotynów i azotanów nie jest wyższa niż odpowiednio 0,7 mg/l, 0,02 mg/l i 10 mg/l
  • „Odpowiednia dla diety ubogiej w sód” – gdy woda w butelce ma zawartość sodu poniżej 20 mg/l