Co to jest butelka PET?

Czy woda w butelce PET jest zdrowa?

butelka PET

Butelka PET – co to jest?

Butelka PET to tzw. butelka plastikowa czyli butelka wykonana z poliestru, a dokładniej politereftalanu etylenu (polimeru).  Ponieważ PET jest in bezbarwny, butelka PET jest przeźroczysta i lekka – waga półtoralitrowej butelki PET to około 20 gram. Butelki PET są wykorzystywane jako opakowanie do wody w butelkach (mineralnej i źródlanej). Butelki PET są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu sprawdzają się jako pojemniki na wodę na trening.

 

Warto wiedzieć

Butelka PET wchodzi w reakcje chemiczne z wodą w obie strony. Dwutlenek węgla z wody może przenikać przez butelkę PET, a do wody mogą migrować cząsteczki tworzywa sztucznego (monomery).

 

Substancje chemiczne które przenikają do wody z butelek PET to glikol etylenowy i kwas tereftalowy (monomery). Produkty uboczne produkcji butelek PET takie jak aldehyd octowy, 2-aminobenzamid i antymon również w niewielkich ilościach migrują z butelki PET do wody. 

 

butelki PET

Z czego powstaje butelka PET?

Poliester PET jest produkowany z kwasu tereftalowego (kwasu dikarboksylowego) i glikolu etylenowego (alkoholu dihydoksylowego), które w wyniku reakcji chemicznej, tworzą długie łańcuchy polimerowe. Granulat PET jest topiony i formowany na kształt butelki. Ostateczny kształt jest nadawany w procesie rozdmuchiwania butelki PET w temperaturze 110°C. Dopiero po schłodzeniu butelka może być napełniana wodą.

Czy PET jest stosowany tylko w butelkach?

Poliestry PET wykorzystywane są głównie jako włókna syntetyczne w przemyśle odzieżowym (np. bluzy polarowe są wykonane z PET), a także są używane do produkcji folii opakowaniowych, tac, czy naczyń mikrofalowych.

 

butelka PET napelniona wodą
recykling butelki PET

Recykling butelek PET

Butelki PET są całkowicie przetwarzalne. W procesie recyklingu butelki PET są sortowane według kolorów (niebieski, zielony, bezbarwny), następnie są rozdrabnianie i wykorzystywane do produkcji np. odzieży. Produkcja nowych butelek PET z recyklingu to skomplikowany proces i zajmują się nim tylko nieliczne wyspecjalizowane zakłady recyklingowe.  

 

Czy woda w butelce PET jest zdrowa?

Woda mineralna w butelce PET jest zdrowa, jeżeli spełnia wymagania na minimalne ilości substancji szkodliwych oraz wymagane ilości mikroelementów, które korzystnie wpływają na zdrowie.  Butelki PET to świetny sposób na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia podczas codziennych aktywności. Są lekkie, trwałe i łatwe do napełnienia wodą, co sprawia, że łatwo je zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy.