Czy woda w butelce jest zdrowa?

Wybierając wodę w butelce chcemy aby była najzdrowsza, nawodniła nasz organizm, korzystnie wpływała na trawienie. Najlepiej jakby miała do tego niską zawartość sodu, zmniejszała poziom kwasów w żołądku i niwelowała efekt zmęczenia. Jaka woda ma te wszystkie właściwości?
Czy istnieje idealna woda?

 

czy sklad wody jest zdrowy

Dlaczego na butelce nie ma informacji o tym, że woda jest zdrowa?

Przepisy dotyczące prawa żywnościowego dokładnie określają co może a co powinno znaleźć się na etykiecie butelki naturalnej wody mineralnej. W szczególności przepisy zabraniają wprowadzania konsumentów w błąd. Druga bardzo ważna zasada sprzedaży wody w butelkach, to umieszczanie informacji na temat wpływu na zdrowie tylko na podstawie badań naukowych.

Przepisy na temat żywności zabraniają reklamy i umieszczania na etykietach „oświadczeń leczniczych” (właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób). Oznacza to, że reklamowanie wody, która „zapobiega chorobom lub leczy choroby” jest niezgodne z prawem. Czyli treści takie jak „zapobiega alergiom, chorobom układu pokarmowego” itp. są praktyką zakazaną.

Warto wiedzieć

To co jest dozwolone wyłącznie w przypadku naturalnych wód mineralnych, to używanie oznaczeń takich jak „pobudza trawienie”, „stymuluje funkcje wątrobowo-żółciowe” pod warunkiem, że zostało to udowodnione naukowo i pod warunkiem, że nie jest to oświadczenie lecznicze.

 

Treści odnoszące się do zapobiegania nawodnienia i odwodnienia organizmu nie są dozwolone. Wynika to z faktu, że przepisy zabraniają straszenia konsumentów zmianami chorobowymi w organizmie.

 

Jakie informacje na temat zdrowia można znaleźć na butelce?

Na butelce można znaleźć dozwolone informacje na temat wpływu wody, takie jak „zawiera magnez” , „odpowiednia dla diety ubogiej w sód”, jeżeli jest to potwierdzone badaniami składu chemicznego. Zgodne z prawem jest również informowanie że dana woda „pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych” oraz „woda pomaga w utrzymaniu prawidłowej regulacji temperatury organizmu”. Treści odnoszące się do zapobiegania nawodnienia i odwodnienia organizmu nie są dozwolone. Wynika to z faktu, że przepisy zabraniają straszenia konsumentów zmianami chorobowymi w organizmie.

 

czy woda w butelce jest zdrowa

Jak sprawdzić czy skład wody jest zdrowy?

Z uwagi na ograniczenia, producenci wody butelkowanej często używają stwierdzeń na temat samych składników, a nie wody zawierającej dany składnik. Przykładem jest np. „wapń wzmacnia układ kostny” a nie „woda wpływa korzystnie na układ kostny”.

W przypadku wód zawierających ponad 1,5 mg fluorków w litrze, producent zawsze musi umieścić następującą informację na etykiecie: „Zawiera ponad 1,5 mg/l fluorków. Nie powinna być regularnie spożywana przez niemowlęta i dzieci poniżej 7 roku życia.”

 

 

Jak wybrać zdrową wodę w butelce?

Podsumowując, nawet jeżeli woda w butelce ma korzystny wpływ na zdrowie, to przepisy zabraniają używania tych informacji ze względu na ochronę konsumentów przed nieuczciwą reklamą. Dlatego, najlepszym sposobem na wybór najzdrowszej wody jest czytanie składu na etykiecie. W szczególności, skład naturalnej wody mineralnej musi być dokładnie określony, dzięki czemu możemy świadomie wybrać wodę odpowiednią dla naszego trybu życia.