Uzdatnianie wody w domu

Dowiedz się, jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie do uzdatniania wody dla swojego domu.

uzdatnianie wody w domu

Krok 1: Dowiedz się, co jest w twojej wodzie

Zacznij od sprawdzenia jakie zanieczyszczenia znajdują się w Twojej wodzie. Informacje o jakości wody uzyskasz od lokalnego zakładu wodociągowego. Jeśli nie możesz uzyskać raportu lub jeśli masz prywatną studnię, możesz rozważyć niezależne badanie wody.

 

Krok 2: Zdecyduj, jakie zanieczyszczenia chcesz zredukować

Na podstawie raportu dotyczącego wody lub wyników badań wody zdecyduj, jakie zanieczyszczenia chcesz zredukować w wodzie pitnej.

Krok 3: Porównaj opcje uzdatniania wody

Zdecyduj czy potrzebujesz punktowy system uzdatniania wody czy system uzdatniania całego domu.  obejmujące cały dom, które uzdatniają całą wodę w domu, filtry do określonych obszarów, takich jak bateria kuchenna, po bardziej przenośne rozwiązania, takie jak dzbanek na wodę, a nawet filtry nablatowe. Niektóre redukują tylko jedno zanieczyszczenie, podczas gdy inne redukują wiele.

Punktowe Systemy Uzdatniania Wody
Point-of-use (POU)

POU uzdatniają wodę, obejmują dzbanki na wodę, filtry do kranu i systemy odwróconej osmozy.

Przykłady:

  • Dzbanek, dozownik lub filtry przelewowe
  • Filtry do montażu na kranie
  • Systemy podzlewozmywakowe lub wodociągowe
  • Systemy podzlewowe podłączone do osobnego typu kranu
  • Systemy podłączone do oddzielnych systemów kranów
  • Filtry do lodówki

Systemy Uzdatniania Całego Domu Point-of-entry (POE)

POE uzdatniają wodę, gdy trafia ona do domu. Zazwyczaj instaluje się je w pobliżu wodomierza (komunalnego) lub zbiornika ciśnieniowego (woda studzienna). Systemy uzdatniania całego domu obejmują systemy mikrobiologiczne UV, zmiękczacze wody lub filtry całego domu do chloru, smaku, zapachu i cząstek stałych. 

Przykłady:

  • Systemy oczyszczania mikrobiologicznego UV
  • Zmiękczacze wody
  • Filtry chloru do całego domu

Wymiana filtra

Gdy zdecydujesz się na domowy system uzdatniania wody, będzie on wymagał regularnej konserwacji, aby działał prawidłowo. Pamiętaj, aby w razie potrzeby wymienić filtr. Niektóre filtry mają kontrolki, a niektóre mogą zalecać okresy wymiany. Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi wymiany systemu uzdatniania wody. Pamiętaj, aby uwzględnić bieżący koszt wymiany filtrów w ostatecznym budżecie na domowe rozwiązanie do uzdatniania wody.

filtry do wody

Czy filtry do wody są zdrowe?

Jest wiele różnych typów filtrów do wody i podjęcie decyzji, czy potrzebujesz jednego, czy też który jest dla Ciebie najlepszy, może być mylące. Filtry będą usuwać z wody zarówno dobre, jak i złe substancje. Dlatego filtrowanie wody może w cale nie być dobrym pomysłem!

Podpowiadamy 3 kroki na uzdatnianie wody w domu, które należy wziąć pod uwagę, decydując, czy chcesz użyć filtra do wody, oraz jaki rodzaj i funkcje filtra wody najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

woda dla całej rodziny

Metody uzdatniania wody

5 systemów uzdatniania wody

Filtracja wody to proces fizyczny, który zachodzi, gdy substancje zawarte w wodzie, takie jak bakterie lub metale, zostają uwięzione w porach ośrodka chłonnego (filtra). Skuteczność filtra w usuwaniu konkretnych substancji zależy w dużym stopniu od wielkości i ładunku elektrycznego danej substancji. Dlatego, w zależności od w zależności od potrzeb gospodarstwa domowego, wstępne uzdatnianie przed filtracją może być konieczne w celu ochrony powierzchni membrany filtra.

Destylacja wody to proces, w którym woda jest gotowana, a para wodna jest zbierana i kondensowana. Chociaż proces ten usuwa wiele zanieczyszczeń, usuwa również naturalnie występujące minerały, takie jak wapń, który może być dla Ciebie korzystny.

Dezynfekcja wody to proces, w którym drobnoustroje chorobotwórcze są niszczone poprzez obróbkę fizyczną lub chemiczną. Najczęstszym przykładem dezynfekcji w uzdatnianiu wody w gospodarstwie domowym jest światło ultrafioletowe (UV).

Odwrócona osmoza wody (RO) wykorzystuje ciśnienie do pokonania naturalnego ciśnienia osmotycznego i przepychania cząsteczek wody przez półprzepuszczalną membranę, gdzie większe zanieczyszczenia są zatrzymywane. Systemy odwróconej osmozy są często używane w połączeniu z filtrami osadowymi i/lub z węglem aktywnym, aby przedłużyć żywotność membrany. Systemy RO mogą również usuwać naturalnie występujące minerały, takie jak wapń i magnez, które mogłyby być dla Ciebie korzystne.

Wymiana jonowa czyli zmiękczanie wody wykorzystuje złoże żywicy zaprojektowane do przyciągania jonu przeznaczonego do usunięcia i zastąpienia go z innym. Systemy wymiany jonowej różnią się w zależności od charakteru pożądanego efektu. Zmiękczacze wody wykorzystują technologię wymiany jonów w celu zmniejszenia twardości wody w gospodarstwie domowym. Twarda woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia,
ale nagromadzenie minerałów (tzw. kalcytu) w sprzęcie AGD i armaturze spowodowane przez twardą wodę może być przyczyną awarii. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę potencjalne negatywne skutki, jakie może mieć zmiękczacz wody na wodę gruntową i system septyczny podczas decyzji, czy potrzebny Ci jest zmiękczacz wody.

Jakie zastosowania ma odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza (RO) jest metodą uzdatniania wody, która polega na przepuszczaniu wody przez specjalną membranę osmotyczną, która jest w stanie usunąć zanieczyszczenia i bakterie z wody. Oto kilka zastosowań odwróconej osmozy, które dotyczą uzdatniania wody:

  • Uzdatnianie wody pitnej: RO jest często stosowana w uzdatnianiu wody pitnej, szczególnie w miejscach, gdzie woda z kranu jest zanieczyszczona lub ma niską jakość
  • Uzdatnianie wody do przemysłu: RO jest często stosowana w przemyśle, takim jak produkcja żywności, napojów, leków czy chemikaliów, w celu uzyskania czystej i bezpiecznej wody do produkcji
  • Uzdatnianie wody do systemów chłodniczych: RO jest często stosowana w uzdatnianiu wody do systemów chłodniczych, ponieważ pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, które mogłyby zatykać rury lub powodować awarie
  • Uzdatnianie wody do systemów nawadniających: RO jest również stosowana w uzdatnianiu wody do systemów nawadniających, ponieważ pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić rośliny lub powodować choroby
  • Uzdatnianie wody w proszku: RO jest również stosowana w produkcji wody w proszku, ponieważ pozwala na otrzymanie czystej i bezpiecznej wody, która jest odpowiednia do przechowywania i przenoszenia w trudno dostępnych miejscach czy sytuacjach awaryjnych

Jak widać odwrócona osmoza jest metodą, która ma wiele zastosowań związanych z uzdatnianiem wody, zarówno w przemyśle jak i w domu.

Filtrowanie wody

Woda z kranu zawiera niewielkie ilości różnych substancji. Niektóre są pożyteczne, np. wapń, magnez, chlor, który pomaga chronić wodę przed drobnoustrojami czy fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Inne substancje, mogą być szkodliwe, takie jak ołów i zarazki pasożytnicze typu kryptosporydium. Różne filtry do wody mają różne funkcje. Niektóre mogą zmiękczać wodę. Inne mogą sprawić, że Twoja woda będzie smakować lepiej, podczas gdy inne mogą odfiltrować szkodliwe chemikalia lub zarazki, a przy okazji usuną też pożyteczne składniki. Żaden pojedynczy filtr nie jest w stanie usunąć każdego rodzaju zanieczyszczeń z wody pitnej i nie zawsze potrzeba filtra do wody. 

 

Picie Przegotowanej Wody

Zalety picia przegotowanej wody

Pomimo, iż skład wody z kranu jest obojętny dla zdrowia, to picie przegotowanej wody ułatwia trawienie, wspomaga ośrodkowy układ nerwowy, redukuje zaparcia, zmniejsza stres, pobudza krążenie, pomaga w odchudzaniu.

 

Czy przegotowana woda jest czysta?

Wrząca woda zabija lub dezaktywuje wirusy, bakterie, pierwotniaki i inne patogeny, wykorzystując ciepło do niszczenia elementów strukturalnych i zakłócania podstawowych procesów życiowych (np. białek denaturujących). 

 

Czy gotowana woda jest bezpieczna?

Tak, przegotowana woda jest bezpieczna do picia. Gotowanie jest najpewniejszą i najłatwiejszą metodą zabijania zarazków chorobotwórczych, w tym wirusów, bakterii i pasożytów.