Dystrybutor wody do firmy

Dystrybutor wody do firmy to urządzenie, którego zadaniem jest dostawa wody pitnej pracownikom. Rodzaj wody oraz wybór samego dystrybutora wody zależy od indywidualnych potrzeb firmy. Szczególnie w dużych firmach, należy wziąć pod uwagę jest ilość pracowników, tak aby zapewnić im nieograniczony dostęp do wody. Drugi ważny element decyzyjny, to oczywiście dostawca wody. Trzeci czynnik, to rodzaj samej wody pitnej: woda uzdatniania, woda źródlana czy woda mineralna.

 

Jaki dystrybutor wody jest najbardziej opłacalny

Jaki dystrybutor wody do firmy jest najbardziej opłacalny?

Najniższe koszty miesięczne w miejscu pracy oferują wolnostojące dystrybutory wody pitnej zasilane z sieci wodociągowej. W przypadku tego typu dystrybutora wody do firmy głównym kosztem są wymiany filtrów wody. Warunkiem instalacji dyspensera zasilanego wodą wodociągową jest dostępność przyłącza oraz odpływu wody. Sieciowe dystrybutory wody do firmy oferowane są w nowoczesnych obudowach, z opcją wody zimnej i gorącej. Dużą zaletą jest cicha praca w porównaniu do dyspenserów butlowych, które generują hałas przy napełnianiu wodą.  

 

Warto wiedzieć

Dystrybutor wody do picia średnio starcza na 6-12 miesięcy. Po tym czasie dystrybutor butlowy powinien zostać wymieniony.

 

Wybierając dystrybutor wody, należy upewnić się że posiada on certyfikat Energy Star. Mamy wówczas pewność że będzie zużywał mniej niż 0.16 kWh dziennie.

 

Dystrybutor wody gazowanej do firmy?

W zależności od typu urządzenia, dystrybutory wody do firmy posiadają funkcję nasycania wody pitnej dwutlenkiem węgla. Sam dwutlenek węgla jest elementem smakowym, ale jego zaletą jest ograniczanie rozwoju bakterii w wodzie. Należy pamiętać, że nie jest to jednak naturalny dwutlenek węgla, który występuje w gazowanej naturalnej wodzie mineralnej. Aby dostarczana woda była gazowana, należy wybrać dystrybutory wody zasilane z sieci. 

 

dystrybutor wody gazowanej do firmy
dystrybutor wody z filtrem

Czy dystrybutor wody do firmy ma wbudowane filtry?

Zapewnienie świeżej wody do picia dla firmy wymaga ochrony antybakteryjnej. Dobre dystrybutory wody mają systemy antybakteryjne wykorzystujące np promienie UV. Każdorazowy kontakt wody z powietrzem powoduje zmianę składu wody oraz zwiększa ryzyko namnażania się bakterii. Filtrowanie wody odgrywa ważną rolę w przypadku przepływowych dystrybutorów, które są zasilane wodą wodociągową. Ważny jest w tym przypadku odpowiedni dobór filtrów do składu wody wodociągowej.

 

Czy butlowy dyspenser to dobra alternatywa do firmy?

Największa zaleta butlowych dystrybutorów wody do firmy to niski koszt instalacji oraz rodzaj oferowanej wody. Wybierając dyspenser butlowy do firmy możemy wybrać wodę źródlaną. Ten rodzaj wody pochodzi z podziemnych źródeł i jest pierwotnie czysty, dzięki czemu nie jest poddawany uzdatnianiu. Woda źródlana to doskonały wybór nie tylko ze względu na skład, ale również smak wody. Wadą butlowego dystrybutora wody do firmy jest jednak głośna praca (hałaśliwe bulgotanie) oraz konieczność wymiany butli co 48 godzin. Ciężkie, duże butle wymagają dużo miejsca na przechowywanie, ale sprawiają problem przy instalacji na dystrybutorze. 

 

nowoczesny dystrybutor wody do firmy
ile butli miesiecznie zuzywa dystrybutor w firmie

Ile butli miesięcznie zużywa dystrybutor wody?

Świeża woda w butlach powinna być spożywana w przeciągu 48 godzin od kontaktu z powietrzem, który zmienia skład wody. Spożywanie wody, która przebywa w dystrybutorze przez dłuższy czas, zwiększa ryzyko obniżenia jakości wody. Dlatego aby ocenić ile butli miesięcznie będzie potrzebne w twojej firmie oszacuj ile wody będzie spożywane dziennie. Przeciętnie pracownik powinien pić około litra świeżej wody w pracy. Czyli jeżeli mamy 19 pracowników to codziennie trzeba wymienić butlę wody. Jeżeli mamy 10 pracowników to butla wody starczy nam na dwa dni. Jeżeli 5, to powinniśmy wybrać mniejsze butle – 11 litrowe.

 

Jaka woda jest najlepsza dla pracowników?

Zdecydowanie najzdrowszym rodzajem wody dla pracowników jest naturalna woda mineralna. Ten rodzaj wody jest objęty rygorystycznymi przepisami gwarantującymi ich najwyższą jakość. Przepisy dotyczące przechowywania i pakowania naturalnej wody mineralnej ograniczają jej dostępność w dyspenserach. Z tego powody, opcje dystrybutorów wody mineralnej do firmy są praktycznie niedostępne. Alternatywą wody mineralnej jest woda źródlana, która podobnie jak mineralna jest pierwotnie czysta i również zawiera korzystne dla zdrowia składniki mineralne. Zawartość składników mineralnych w wodzie źródlanej jest dużo mniejsza niż w mineralnej, ale dzięki temu jej smak jest łagodny. Woda źródlana nadaje się do gotowania herbaty i kawy, przez co jest najlepszym wyborem do dystrybutora wody do firmy.  

 

naturalna woda mineralna

Czy wodę źródlaną można podgrzewać?

Woda źródlana jest podobna w składzie do wody z kranu i można ją serwować jako wodę gorącą. Niezalecane jest natomiast podgrzewanie wody mineralnej, z uwagi na cenny skład wody, która najlepiej powinna być serwowana jako schłodzona, lub w temperaturze pokojowej.

 

gdzie umiescic dystrybutor wody

Gdzie umieścić butlowy dystrybutor wody do firmy?

Podobnie jak w przypadku dystrybutorów wody do domu, dystrybutory wody butlowej w firmie najlepiej umieścić w północno-wschodniej i północnej części kuchni (lub stołówki). Jeśli nie jest to możliwe, można ustawić dystrybutor wody we wschodnim rogu. Południowo-wschodni narożnik, który jest z reguły najbardziej nasłoneczniony, nie jest idealny do umieszczania dystrybutorów wody. Ważne jest aby był w zasięgu ręki dla pracowników, w miejscu gdzie są naczynia do picia oraz bieżąca woda.