Dystrybutor wody do domu

Dystrybutor wody do domu to urządzenie, które może dostarczać wodę uzdatnianą (filtrowaną) lub naturalnie czystą wodę źródlaną. W zależności od rodzaju dystrybutora, dostarczana woda może mieć postać wody zimnej, gorącej a nawet wody gazowanej.

 

jaki dystrybutor wody do domu najlepszy

Jaki dystrybutor wody do domu?

Jaki dystrybutor wody do domu wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, którzy chcą cieszyć się czystą i zdrową wodą w domu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów dystrybutorów wody, ale który z nich będzie najlepszy do naszego domu?

 

Dystrybutor wody domowy

Dystrybutor wody do domu to dobry sposób na stały dostęp do świeżej wody oraz  prawidłowe nawodnienie dla całej rodziny. Modele dystrybutorów wody dzielą się na butlowe, które dostarczają wodę butelkowaną oraz zasilane z sieci wodociągowej. Przed zakupem dyspensera warto zapoznać się z rodzajami i właściwościami wody pitnej oferowanej przez różne typy dyspenserów wody.

 

Warto wiedzieć

Aby utrzymać wysoką jakość, woda źródlana powinna być konsumowana w ciągu 48 godzin od kontaktu z powietrzem, które zmienia jej skład, dlatego inwestowanie w duże butle nie zawsze jest korzystne.

 

Nowoczesne dystrybutory posiadają opcję regulacji temperatury wody. W zależności od potrzeby mogą dostarczać wody gorącej lub zimnej.

 

Na rynku dostępne są domowe dystrybutory butlowe w cenie od 100 do 200 zł miesięcznie, w zależności od ilości zamawianych butelek cena ta może rosnąć. Produkty zasilane z sieci z filtrem wody to rozwiązania dużo droższe, gdzie cena może wynieść od 2 do nawet 20 tysięcy złotych.

 

Rodzaje dystrybutorów wody do domu

W zależności od klasyfikacji, istnieją różne rodzaje dystrybutorów wody do domu, w tym:

  • Ze względu na zasilanie: dystrybutor z sieci wodociągowej lub dystrybutor butlowy

  • Ze względu na rozmiar: mały dystrybutor nablatowy lub wolnostojący. W przypadku dystrybutora nablatowego, możemy również wyróżnić dystrybutory z wylewką nablatową, które umożliwiają bezpośrednie podłączenie do kranu

  • Ze względu na rodzaj wody: źródlanej (butlowy), gazowanej, ciepłej lub zimnej oraz dystrybutor wody filtrowanej

 

Butlowe dystrybutory wody do domu

Butlowe dyspensery wody to najtańszy a zarazem najczęściej kupowany typ dystrybutora w Polsce. Dostępne na rynku dystrybutory wody butelkowanej do domu oferują wodę źródlaną lub tańszą filtrowaną. Decydując się na zakup butlowego dystrybutora warto wybrać wodę źródlaną, gdyż jest ona pierwotnie czysta. Tańsza wersja dyspenserów wody w butlach oferuje wodę pitną, tzw. kranówkę, która została poddana procesowi uzdatniania i filtracji. Zarówno w przypadku wody filtrowanej jak i źródlanej, dobrej klasy dystrybutor wody do domu oferuje opcję wody zimnej lub gorącej.

 

gdzie umiescic dystrybutor wody

Domowy dystrybutor wody gazowanej

Domowy dystrybutor wody gazowanej to urządzenie do produkcji nasyconej dwutlenkiem węgla wody pitnej. Na rynku jest wiele modeli dystrybutorów wody gazowanej o różnych funkcjach i cenach.

Dystrybutor wody gazowanej podłącza się do sieci wodociągowej i filtruje wodę z zanieczyszczeń. Następnie dodaje do niej dwutlenek węgla i chłodzi ją.  W zależności od modelu dostępna jest regulacja poziomu gazowania wody. 

Ceny dystrybutorów wody gazowanej zależą od marki, modelu, funkcji i jakości urządzenia. Na rynku można znaleźć dystrybutory w różnych przedziałach cenowych, np. od około 100 zł do ponad 4000 zł. Najtańsze są zwykle małe i przenośne dystrybutory, które wymagają uzupełniania butli z gazem. Najdroższe są zaawansowane i eleganckie dystrybutory podłączane do sieci wodociągowej i elektrycznej.

Na rynku jest wiele znanych marek dystrybutorów wody gazowanej. Niektóre z nich to:

  • Prime – marka oferująca nowoczesne i eleganckie dystrybutory podłączane do sieci wodociągowej i elektrycznej, z funkcją podawania wody gazowanej i filtracji wody
  • Sodastream – marka oferująca designerskie i przenośne dystrybutory wody gazowanej z systemem regulacji nasycenia CO2 i wskaźnikiem LED
  • Bionaire Waterlogic – marka oferująca dystrybutory wody z trójstopniową technologią oczyszczania, która niszczy bakterie

 

dystrybutory wody warszawa

Domowe dystrybutory wody zasilane z sieci wodociągowej

Stały dostęp do wody podnosi komfort życia. Woda z domowego dystrybutora zasilanego z sieci  jest dostępna zawsze, bez konieczności wybiegania do sklepu lub oczekiwania na dostawy wody z butelek. Przed zakupem, warto jednak zapoznać się z zasadami działania tego rodzaju dyspenserów wody. Dystrybutory wody do domu zasilane z sieci wodociągowej używają tzw. kranówki, która jest filtrowana przez specjalnie dobrane filtry. W zależności od rodzaju filtra, woda może być dodatkowo wzbogacana (mineralizowana) lub oczyszczana (demineralizowana). Woda w kranie to uzdatniona woda pitna, która już uprzednio została poddana procesowi uzdatniania i filtracji. Należy jednak mieć na uwadze, że filtry wody zmieniają skład wody. Decydując się na dyspenser filtrujący, najpierw powinno się ocenić jakość wody wodociągowej, aby odpowiednio dobrać filtry. 

 

Dystrybutory wody filtrowanej

Dystrybutory wody filtrowanej to urządzenia, które podłącza się do sieci wodociągowej i oczyszczają wodę z zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych za pomocą różnych systemów filtracji. Niektóre z nich wykorzystują również promieniowanie ultrafioletowe do dezynfekcji wody. Dystrybutory te mogą dostarczać wodę zimną, gorącą lub gazowaną.

Instalacja dystrybutora wody filtrowanej zależy od modelu i producenta urządzenia. Niektóre dystrybutory można zainstalować samodzielnie przy użyciu zestawu dołączonego do urządzenia, a inne wymagają pomocy technika. Zazwyczaj instalacja polega na podłączeniu wężyka do sieci wodociągowej i do dystrybutora oraz na umieszczeniu dystrybutora w odpowiednim miejscu.

Ceny dystrybutorów wody filtrowanej wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta, modelu i funkcji. Niektóre firmy oferują również możliwość wynajmu lub abonamentu na dystrybutory wody, co może być korzystniejsze niż zakup. 

Na rynku jest wiele marek dystrybutorów wody filtrowanej, które oferują różne modele i funkcje. Niektóre z nich to: 

  • Water Star – firma specjalizująca się w dystrybutorach wody gazowanej z filtrem wody i POU
  • PGV – firma oferująca dystrybutory do wody filtrowanej klasy premium
  • BIBO – firma oferująca nablatowe dystrybutory wody filtrowanej z możliwością kupna lub wynajmu
  • SkyWater – firma tworząca indywidualne systemy dostarczania wysokiej jakości wody pitnej na bazie dystrybutorów filtrujących

 

Nowoczesne dystrybutory wody

Nowoczesne dystrybutory wody są urządzeniami, które filtrują i chłodzą lub podgrzewają wodę z kranu, a niektóre z nich mogą również gazować wodę. Są kompaktowe i łatwe w montażu i obsłudze. Nowoczesne dystrybutory wody mają również atrakcyjny design i wyświetlacz cyfrowy. 

Ceny nowoczesnych dystrybutorów wody mogą się różnić w zależności od modelu, funkcji i producenta. Według Ceneo.pl, średnia cena produktów z kategorii dystrybutorów wody wynosi około 3000 zł. Najtańsze oferty zaczynają się już od 100 zł, a najdroższe sięgają nawet 30 000 zł. 

 W tym segmencie można wyróżnić kilka marek dystrybutorów wody, które często pojawiają się w ofertach sklepów i firm. Są to między innymi: Brita, Water Logic, Oasis, 3M, John Guest, Midea, Bredeco i Bionaire Waterlogic. Brita jest jednym z producentów nowoczesnych dystrybutorów wody, które oferują innowacyjne rozwiązania filtrowania i higieny wody.

Brita, jest ekspertem w optymalizacji jakości wody pitnej z własnym działem badawczo-rozwojowym, laboratorium sensorycznym i produkcją. Brita ma również szeroki asortyment dystrybutorów wody dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji klientów

 

Nablatowy dystrybutor wody do domu

Nablatowy dystrybutor wody do domu to zdecydowanie najbardziej eleganckie rozwiązanie. Zasada działania nablatowych dystrybutorów wody jest taka sama jak w przypadku dyspenserów wody zasialanych z sieci wodociągowej. W szafkach kuchennych instalowane są odpowiednio dobrane filtry, przez które przepływa woda wodociągowa. Nablatowe dystrybutory wody do domu powinny być instalowane  w kuchni, lub w pomieszczeniu gdzie jest dostępny odpływ wody. Z uwagi na estetykę ta opcja dystrybutora jest często instalowana w firmach. W porównaniu do dystrybutorów butlowych, wariant sieciowy dystrybutora wody do domu jest droższy z uwagi na koszt instalacji oraz regularne wymiany filtrów.

 

elegancki dystrybutor wody nablatowy do kuchni